Kościół bez tematów tabu


Kościół katolicki wzbudza w polskim społeczeństwie mieszane uczucia. Jedni go uwielbiają i z góry bronią przed wszelkimi zarzutami. Inni widzą w nim zło i wiele ludzkich słabości. Zdaniem księdza Piotra Pawlukiewicza prawda o kościele leży gdzieś po środku. Po przeczytaniu książki jego autorstwa lepiej da się zrozumieć jedną z najpotężniejszych instytucji w Polsce. Księża na Księżyc! Tylko co dalej? (https://www.taniaksiazka.pl/ksieza-na-ksiezyc-tylko-co-dalej-piotr-pawlukiewicz-p-1368685.html) to próba pokazania nieco innej twarzy kościoła. Bo jak się okazuje ma on także nieco przyjaźniejsze oblicze.

Nie sądzić zbyt pochopnie

Obraz całego kościoła często klaruje się na podstawie zachowania księdza w danej parafii. Jeżeli jest dobrym gospodarzem i nie żyje w luksusie, wierni mają większe poczucie przynależności i zjednoczenia z innymi parafiami. Gdy ksiądz lubi przepych i różnego rodzaju rozrywki, wiele osób może w podobny sposób postrzegać cały kościół. Piotr Pawlukiewicz przekonuje, że podobnie jak w niemal każdej rodzinie, do grona katolików należą przeróżne osoby. Dotyczy to także duchownych. Są wśród nich samotnicy i dusze towarzystwa, ludzie skromni ponad miarę i materialiści z prawdziwego zdarzenia. Podejście księży do postępu i zmian społecznych też bywa skrajnie różne. Najwięcej tradycjonalistów spotyka się w mniejszych miejscowościach, choć nie musi to być reguła. Często duchowny jest zmuszany do konkretnej postawy poprzez oczekiwania wiernych i sytuację w danym miejscu. Najważniejsze to nie osądzać całego kościoła przez pryzmat zachowania jednej czy dwóch osób. Taką lekcję wyciąga się z lektury Księża na Ksieżyc! Tylko co dalej?

Cenny głos w debacie

O Kościele katolickim mówi się w ostatnich latach sporo. Na trwałe wpisał się on w najnowszą historię Polski, ale w ostatnim czasie do głosu dochodzą także jego krytycy. Główne zarzuty dotyczą rozrzutności, mieszania się w politykę oraz oczywiście ukrywania przestępców seksualnych. Z biegiem czasu powiększa się grupa tak zwanych niepraktykujących katolików. Z drugiej strony wiele środowisk staje po stronie duchownych. Da się zauważyć polaryzację nastrojów w tej debacie. Tym istotniejsze wydają się opinie:

  • wyważone i kompromisowe,
  • pozbawione emocji, skupione na faktach,
  • biorące pod uwagę różne punkty widzenia.

Takie stanowisko prezentuje ksiądz Piotr Pawlukiewicz. Autor książki Księża na Księżyc! Tylko co dalej? zachęca czytelnika do spojrzenia na kościół świeżym okiem. Owszem, znajdą się tam przysłowiowe czarne owce. Nie brakuje jednak duchownych z powołania. Ludzi, którzy jak nikt potrafią mówić o Bogu.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freestockcenter - pl.freepik.com