Ksiądz – człowiek taki, jak my


Odważna próba zmierzenia się i rozprawienia ze współczesnymi mitami dotyczącymi duchowieństwa. Pozbawiona jednak ucieczki od tego, co trudne, czy wręcz niewygodne. Mamy tutaj odważne zmierzenie się z zarzutem bardzo często stawianymi księżom, jakim jest hipokryzja. Bo z  jednej strony wielu z nich mówiąc, że dobra ziemskie nie są w życiu najważniejsze zaprzecza temu mając często dobrej klasy samochód. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz w książce “Księża na Księżyc! Tylko co dalej?” przedstawia obraz polskiego duchowieństwa bez lukru, pudru, upiększenia, zamiatania trudnych tematów pod dywan albo udawania, że ich nie ma. Czyli tego, czego wydaje mi się w tym temacie nam bardzo brakuje po prostu prawdy i odwagi.

Dlatego znajdziemy tutaj różne portrety duchownych różnych tak, jak i wierni mi powierzeni. Zobaczymy przez przysłowiową dziurkę od klucza, jak wygląda życie na plebani. Z czym mierzą się księża na co dzień. Ale także, czy mają jakieś problemy. Bo są i tacy, którzy uważają, że kapłani ich nie mają. Znajdziemy tutaj sylwetki:

  • kapłanów – aktywistów angażujących się w życie parafii od scholii, organizowania spotkań kół biblijnych, pielgrzymek dla seniorów, ministrantów, młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Tacy księża są wręcz rozchwytywani, bo wierni widzą ich zaangażowanie w to robią, jedność tego, co mówią z tym, co robią. A nade wszystko mają tę rzadką dzisiaj cechę potrafią trafić ze swoim obrazem Kościoła do ludzi młodych.
  • samotni, przywiązujący nadmierną uwagę do swojego wyglądu lub przeciwnie, pasjonaci motoryzacji, czy piłki nożnej zupełnie, jak osoby świeckie.

Autor w wprost przyznaje, że, jak w każdym środowisku także i wśród dochowanych dochodzi do nadużyć. Są tak samo grzeszni zupełnie, jak świeccy.  I nie świeci, co nam wiernym często wydaje się nie realne. Bo przecież mają dostęp do skarbów Kościoła- sakramentów  W przeciwieństwie  do świeckich  w momencie, gdy  upadną znajdują się niemal natychmiast pod bezlitosnym pręgierzem opinii publicznej. Bez wątpienia książka ważna, jak wszystkie księdza Pawlukiewicza. Ta jest szczególna, bo pokazuje nam, że Ci, którzy zostali powołani przez Chrystusa są także ludźmi.  O czym często zapominamy.

Ksiądz Pawlukiewicz to rekolekcjonista potrafiący przyciągać miliony swoim kazaniami. Na żywo i w Internecie. W swojej pracy duszpasterskiej nie unikał tematów trudnych, czego przykładem są płyty i książki “Seks- poezja, czy rzemiosło?”, zbiór anegdot z życia duchownych, którą napisał razem z księdzem Bogusławem Kowalskim ” Czarny humor, czyli o kościele na wesoło”, a także ” Wstań. Albo będziesz świętym albo będziesz nikim” i eBooka ” Ty jesteś marką”. 

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freestockcenter - pl.freepik.com