Ważny głos w istotnej debacie


O religii i kościele mówi się ostatnio sporo. Głównie w kontekście różnego rodzaju nadużyć. Szokujące wiadomości najlepiej przebijają się do głównego nurtu debaty społecznej. I są najłatwiejsze do zapamiętania. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz stara się wprowadzić do dyskusji nieco równowagi. I dzieli się pozytywnymi przykładami, których także nie brakuje w Kościele katolickim. Dlatego warto sięgnąć po książkę Księża na Księżyc! Tylko co dalej? To pozycja pouczająca, dzięki której zyskuje się dostęp do opinii nieco innych niż te na co dzień pojawiające się w mediach. Nawet jeżeli czytelnik nie zmieni swojego negatywnego zdania, to być może jego sądy będą po tej lekturze bardziej świadome i wyważone.

Dobro i zło

Pod napływem kolejnych szokujących informacji na temat zachowania księży, nietrudno zniechęcić się do reprezentowanej przez nich instytucji. Negatywne zachowania zostają w pamięci wiernych i świeckich. I zaczynają być kojarzone z całym kościołem. Warto wysłuchać jednak także drugiej strony. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz nie staje w obronie duchownych. Stara się jednak pokazać, że wielu z nich:

  • ma powołanie,
  • czyni wiele dobrego,
  • żyje skromnie.

Po lekturze Księża na Księżyc! Tylko co dalej? czytelnik zyskuje pełniejszy obraz sytuacji we współczesnym kościele. Na podstawie wszechstronnych informacji można wyrobić sobie pełniejsze, bardziej świadome zdanie. Dlatego warto korzystać z różnych źródeł. Wysłuchać osób mających zastrzeżenia do wspomnianej instytucji, ale dać również szansę duchownym na zabranie głosu.

Warto rozmawiać

W przeciwieństwie do wielu duchownych ksiądz Piotr Pawlukiewicz nie zamiata trudnych tematów pod dywan. Przeciwnie, z całą mocą podkreśla znaczenie dialogu oraz rozmowy o wszystkim. Zwłaszcza o rzeczach trudnych. Trzeba je przepracować, aby nie rzutowały na przyszłość kościoła. Tylko w ten sposób może on przekonać wiernych, że jest godny zaufania. Bez autokrytycyzmu, rachunku sumienia i pokuty, ludzie będą się oddalać od instytucji, ale także religii. Książka Księża na Księżyc! Tylko co dalej? pokazuje ważną rolę, odgrywaną przez duchownych w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jej autor stara się podkreślać różnorodność wśród księży. Nie można ich mierzyć jedną miarą, ponieważ są wśród nich skrajnie różni ludzie. Wielu z nich dokłada wszelkich starań, aby zachęcić parafian do życia w wierze oraz pozostania aktywnym członkiem kościoła. Zaczyna się to od spokojnej rozmowy, przyznania się do błędów oraz próby zadośćuczynienia.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freestockcenter - pl.freepik.com